Za hranicou času: Retro štýl

Vydajte sa s nami do sveta nespútanej kreativity a nezabudnuteľných epoch!

V našom novom seriáli blogov "Za hranicami času" rozpletieme nitky dizajnérskych štýlov. 

Každý článok zo série nám prinesie nový pohľad na históriu dizajnu, súčasnú modernu a inšpiráciu pre vaše vlastné interiérové kreácie.

Pridajte sa k nám na tejto ceste a spoznajte svet, ktorý môže siahať až k vám domov. 

Teraz sa pripravte na cestu nostalgickými spomienkami a objavte, ako môže minulosť ožiť v modernom svete dizajnu.

Začíname s jedným z najobľúbenejších štýlov - Retro!

Za hranicou času: Retro štýl

Retro je dizajnový trend, ktorý čerpá inšpiráciu z minulých desaťročí, najmä z 50. a 60. rokov. Charakterizujú ho výrazné farby, geometrické tvary a vintage prvky.

Kľúčovými prvkami retro štýlu sú čisté línie, hravé vzory a ikonické kusy nábytku, ako sú výrazné stoličky, stoly a lampy.

Farby sú sýte a kontrastné s obľúbenými tónmi, ako je oranžová, avokádovo zelená a tmavohnedá.

Upozornenie. Mnoho ľudí si retro štýl zamieňa s vintage štýlom, ale rozdiel medzi nimi je zásadný:

Vintage nábytok a štýl pochádza z minulej éry a zachoval sa dodnes. Môže sa stať, že vintage nábytok nesie stopy napríklad po rôznych prasklinách a inak opravených poškodeniach, ktoré boli obnovené a zrenovované tak, aby sa dali používať aj dnes.

Vintage nábytok skrátka prešiel časom a jeho autenticita ho robí atraktívnym. Pravý vintage nábytok budete väčšinou hľadať v bazároch. V prípade nového vintage výrobku jeho dizajn úplne kopíruje to, ako nábytok vyzeral vo svojej dobe, aby bol na nerozoznanie od svojho originálu. 

Zatiaľ čo retro je súčasný výrobok, ktorý nesie prvky štýlu minulosti. Ide o nové a kvalitné výrobky s dizajnom, ktorý pripomína minulú éru. Retro štýl sa u nás spája najmä so socializmom, vďaka ktorému vyzeral v domácnostiach kvôli obmedzenej ponuke takmer rovnako.

Išlo o vysoké obývacie steny, nábytok bol dyhovaný, robustný, väčšinou drevený, tapety boli farebné s výraznými vzormi a všadeprítomným prvkom sa stal plast. 

Moderné retro interiéry tak kombinujú vintage prvky s moderným nábytkom a doplnkami a vytvárajú vkusný a jedinečný priestor. Predstavte si teplé drevo, retro tapety, kovové detaily a ikonické kusy nábytku, ktoré vytvárajú atmosféru nostalgie s nádychom súčasnej elegancie.

Pohovky

Retro pohovky majú osobitý vzhľad, ktorý evokuje štýl minulých desaťročí, najmä 50. a 60. rokov. 

1. Čisté línie a jednoduchosť: retro dizajn sa vyznačuje čistými líniami a jednoduchými tvarmi. Pohovky majú často jednoduchý, ale elegantný dizajn.

2. Výrazné farby: Charakteristickým znakom pohoviek v retro štýle sú sýte a výrazné farby. Často sa používajú farby ako oranžová, avokádovo zelená, žltá alebo tmavohnedá.

3. Hravé vzory: Pohovky v retro štýle môžu mať hravé vzory, napríklad geometrické tvary, kruhy alebo pruhy. Tento prvok dodáva interiéru živosť a originalitu.

4. Kovové detaily: kovové nožičky alebo ornamenty sú v retro nábytku bežné. Kovové prvky sa používajú na dodanie iskry a zaujímavosti nábytku.

5. Textilné materiály: Často sa používajú textilné materiály, ako je vlna, zamat alebo látky s retro vzormi.

Moderné retro pohovky potom často kombinujú tieto prvky s pohodlným čalúnením a modernými konštrukčnými technikami, aby vznikol pohodlný a štýlový nábytok.


Produkty z článku

Pohovka Deltin horčicová

Pohovka Deltin horčicová

Na dotaz
612,40 €
Pohovka Dolo zelená

Pohovka Dolo zelená

Do 4-5 týždňov
1 169,54 €
3-miestna pohovka Fuoco 180 cm šedá

3-miestna pohovka Fuoco 180 cm šedá

Do 3-4 týždňov
442,01 €
3-miestna pohovka Terra 202 cm zelená

3-miestna pohovka Terra 202 cm zelená

Do 3-4 týždňov
535,38 €
Rohová rozkladacia pohovka LANAZ horčicová

Rohová rozkladacia pohovka LANAZ horčicová

Do 4-5 týždňov
1 557,10 €

Komody

Moderné retro komody často spájajú dizajnové prvky s funkčnými aspektmi, ako sú skryté zásuvky, moderné úložné priestory a kvalitné povrchové úpravy, čím vytvárajú nábytok, ktorý je nielen štýlový, ale aj praktický pre dnešné potreby.

1. Geometrické tvary: Komody v retro štýle často obsahujú jednoduché a čisté geometrické tvary, ako sú štvorce, obdĺžniky alebo kruhy.

2. Farby: charakteristickým prvkom retro dizajnu sú sýte a výrazné farby. Opäť môžete očakávať použitie farieb, ako je oranžová, avokádovo zelená, tmavohnedá alebo kombinácia týchto výrazných odtieňov.

3. Zúžené alebo kužeľovité nohy: Retro komody často stoja na nohách so zúženým alebo kužeľovitým tvarom, čo dizajnu dodáva ľahkosť a eleganciu.

4. Kovové úchyty: Detaily v chrómovom alebo mosadznom prevedení sú na retro komodách bežné. Kovové úchyty môžu mať jedinečné tvary a dodajú nábytku šmrnc.

5. Povrchová úprava dreva: Prevláda použitie dreva, najmä teakového alebo orechového, alebo drevených dekorov, ktoré komode dodávajú prirodzený a teplý vzhľad.


Produkty z článku

Komoda Retros I biela/dub sonoma

Komoda Retros I biela/dub sonoma

Do 5 dní u vás
166,12 €
Komoda Kikos III 90 cm dub sonoma

Komoda Kikos III 90 cm dub sonoma

Do 3-4 týždňov
215,49 €
Komoda Lavina 140 cm biela/hnedá

Komoda Lavina 140 cm biela/hnedá

Do 3-4 týždňov
314,56 €
Komoda Lidya ořech/černá

Komoda Lidya ořech/černá

Do 3-4 týždňov
234,61 €
Komoda Pulse 100 cm ořech

Komoda Pulse 100 cm ořech

Do 3-4 týždňov
276,33 €

Kreslá

Moderné retro kreslá často kombinujú pohodlné polstrovanie s modernými materiálmi a inovatívnymi konštrukčnými prvkami. Takto vznikajú kreslá, ktoré spájajú nostalgiu s pohodlím a estetikou súčasného designu.

1. Tvar: Retro kreslá často ponúkajú organické tvary s oblými líniami a zaoblenými opierkami, ktoré pripomínajú kreslá tej doby.

2. Farby: Ovocné, odvážne a sýte farby sú bežné v retro dizajne. Kreslá môžu byť potiahnuté látkou alebo kožou v odtieňoch ako oranžová, avokádovo zelená, žltá alebo tmavo hnedá.

3. Nohy: Retro kreslá môžu mať nohy v tvare kužeľov alebo valcov, často vyrobené z dreva alebo kovu.

4. Vzory: Hravé vzory, akými sú geometrické tvary alebo retro kvetinové motívy, sú bežné na poťahu kresiel.

5. Kovové prvky: Kreslá môžu obsahovať kovové detaily, ako sú ozdobné úchytky alebo nohy, často chrómované.


Produkty z článku

Velurové křeslo Naset modré

Velurové křeslo Naset modré

Do 1 mesiaca u vás
229,56 €
Velúrové kreslo Miles II béžové

Velúrové kreslo Miles II béžové

Do 1 mesiaca u vás
295,04 €
Křeslo Zeni Berjer zelené

Křeslo Zeni Berjer zelené

Do 3 dní u vás
250,47 €
Kreslo Naset žlté

Kreslo Naset žlté

Do 1 mesiaca u vás
229,56 €
Křeslo Gustavo hnědé

Křeslo Gustavo hnědé

Do 3-4 týždňov
483,73 €
Kreslo Zeni Berjer červené

Kreslo Zeni Berjer červené

Do 3-4 týždňov
250,47 €

Dúfame, že ste si odniesli inšpiráciu na oživenie vášho interiéru. Retro kreslá, komody a pohovky ponúkajú jedinečný pohľad do minulosti v kombinácii s modernou eleganciou.

Premýšľajte o kombinácii sýtych farieb, ikonických tvarov a kvalitných materiálov, aby ste vytvorili autentický retro priestor.

Či už sa rozhodnete pre odvážny kúsok alebo jemný nádych retro štýlu, vytvorte priestor, ktorý bude rozprávať príbeh.

V našom nasledujúcom článku sa pozrieme na ďalší dizajnový trend, ktorý vám pomôže premeniť váš domov na oázu vkusu a štýlu.

Tešíme sa na ďalšie stretnutie na našej dizajnérskej ceste :-)


Produkty nájdete v týchto kategóriách


Zdieľajte článok s priateľmi   Sdílet

Andrea Stujová

Andrea Stujová
autor článku

Jsem máma dvouletého syna a holka z vesnice s veselou duší i povahou, zato však s příjmením, s nímž to mám jako s pravopisnými pravidly – také jasně existují, mají svou podobu, ale málokdo si je pamatuje a píše správně. Díky tomu jsem možná získala svérázný pohled na svět a smysl pro humor, jež se snažím promítat do každodenních situací, práce i písemných záznamů.

Magisterský titul z oboru sociální a masová komunikace jsem uplatňovala více než třináct let v manažerské funkci v reklamní agentuře. Kromě toho jsem se věnovala ještě produkci a v rámci vedlejšího zájmu psaní a copywritingu. V roce 2021 jsem vydala v nakladatelství Pointa svou knižní prvotinu Psaní se nečervená. Nejen o knize vyprávím v prvním a druhém rozhovoru. V současné době spolupracuji s Houseland jako blogerka a Content and product specialist.

Vášnivě ráda čtu, peču, zajímám se o umění a design, uklidňuji se procházkami v přírodě, dobrou kávou a hořkou čokoládou. Do své nejbližší rodiny, kterou miluji, bezpochyby řadím svého jorkšíra a kočku.


Ďalšie zaujímavé články

19. 9. 2023

Japandi - styl, který si vás získá

Jak už sám název napovídá, jedná se o styl kombinující japonský minimalismus se skandinávským smyslem pro estetiku. Ač na první pohled neslučitelné styly, opak je pravdou, neboť výsledkem Japandi je...

7. 1. 2024

Kľúčové trendy 2024

Každý nový rok je nielen o zmene kalendára, ale aj o nových začiatkoch a inšpiráciách. V tomto duchu sme preskúmali svet dizajnu a nábytku a prinášame vám stručný prehľad toho, čo bude horúce a...

23. 2. 2024

Za hranicami času: Minimalizmus

Vitajte späť na našej ceste za dizajnom mimo času! Po hlbokom ponore do nostalgických spomienok a nadčasovej elegancie retro štýlu je čas otvoriť dvere do ďalšieho fascinujúceho sveta dizajnu...

Jednoduchá reklamácia

Na vrátenie máte až 60 dní

26 000 produktov

Unikátna a štýlová ponuka

Doprava ZADARMO

Nad 120 € ide doprava na nás

96 % spokojných zákazníkov

Ich recenzie hovorí za všetko