Za hranicami času: Minimalizmus

Vitajte späť na našej ceste za dizajnom mimo času!

Po hlbokom ponore do nostalgických spomienok a nadčasovej elegancie retro štýlu je čas otvoriť dvere do ďalšieho fascinujúceho sveta dizajnu. Tentoraz sa ponoríme do minimalistického štýlu, ktorý spája jednoduchosť, funkčnosť a estetiku.

Pripravte sa na cestu jednoduchých, zjednodušených priestorov a čistých línií, keď sa pozrieme na to, ako môže minimalistický dizajn premeniť váš domov na oázu pokoja a harmónie.

Za hranicami času: Minimalizmus

Minimalizmus je viacrozmerná filozofia a umelecký smer, ktorý sa zameriava na odstránenie zbytočností v prospech jednoduchosti, čistoty a harmónie.

Minimalistický štýl spočíva v odstránení zbytočných prvkov a sústredení sa na to podstatné. Jeho filozofiou je minimalizovať chaos a vytvoriť priestor, ktorý vyžaruje pokoj a jednoduchosť.

Čisté línie a jednoduché tvary sú jedným z kľúčových prvkov minimalistického dizajnu. Minimalistický nábytok často vyniká jednoduchým, ale elegantným dizajnom. Každý kus nábytku je starostlivo navrhnutý tak, aby plnil svoj účel a zároveň prispieval k celkovej harmónii priestoru.

Farby hrajú v minimalistickom dizajne dôležitú úlohu. Obľúbené sú neutrálne tóny, ako napríklad biela, sivá, béžová alebo svetlomodrá. Tieto farby vytvárajú dojem čistoty a vzdušnosti a zároveň umožňujú vyniknúť ostatným prvkom v interiéri.

Funkčnosť je ďalším kľúčovým princípom minimalistického dizajnu. Každý kus nábytku by mal byť nielen estetický, ale aj plniť konkrétny účel. V minimalistických interiéroch sú bežné skryté úložné priestory a multifunkčné kusy nábytku, ktoré umožňujú efektívne využitie priestoru.

Materiály používané v minimalistickom dizajne sú často prírodné a jednoduché. Drevo, sklo, kov a betón sú bežnou voľbou pre nábytok a doplnky. Tieto materiály prispievajú k celkovému dojmu prirodzenej elegancie a zároveň dodávajú interiéru textúru a charakter.

Kľúčovým prvkom minimalistického dizajnu je tiež prázdnota. Prázdne priestory medzi jednotlivými kusmi nábytku a predmetmi vytvárajú pocit voľného dýchania a umožňujú očiam odpočinúť si. Tento princíp je dôležitý pre zachovanie harmónie a pokoja v minimalistickom interiéri.

Minimalistický štýl nie je len o odstránení zbytočných prvkov, ale aj o vytvorení priestoru pre pokoj a ticho. Je to oáza jednoduchosti a elegancie v dnešnom uponáhľanom svete.

Pohovky

V minimalistickom dizajne sa pohovky často vyznačujú jednoduchými tvarmi a čistým lineárnym dizajnom, ktorý kladie dôraz na funkčnosť a estetiku. Skrátka, sú to elegantné a vkusné kusy nábytku, ktoré dokonale zapadajú do moderných interiérov a prispievajú k celkovému dojmu priestrannosti a pokoja.

Typické vlastnosti minimalistických pohoviek sú:

 1. Jednoduché tvary: Jednoduchý dizajn s minimálnym zdobením. Môžu mať čisté línie a geometrické tvary, ktoré prispievajú k minimalistickému vzhľadu.

 2. Neutrálne farby: Obľúbené sú biela, sivá, béžová alebo čierna;

 3. Kvalitné materiály: Často sú vyrobené z kvalitných materiálov, ako je koža, látka alebo mikrovlákno. Dodávajú pohovke luxusný vzhľad a zároveň sa ľahko udržiavajú.

 4. Čisté línie: Na zdôraznenie minimalistického vzhľadu sa opäť používajú hladké a čisté línie. Môžu mať napríklad rovné operadlá a sedáky alebo mierne zaoblené tvary bez dekorácie.

 5. Multifunkčnosť: Minimalistické pohovky často kombinujú dizajnové prvky s funkčnosťou. Môžu obsahovať skryté úložné priestory alebo modulárne časti, ktoré umožňujú flexibilné usporiadanie.


Produkty z článku

Pohovka KASIA 205 cm šedá

Pohovka KASIA 205 cm šedá

Do 2-3 týždňov
455,10 €
Pohovka TOLEDO 218 cm béžová

Pohovka TOLEDO 218 cm béžová

Do 2-3 týždňov
455,10 €
Pohovka Bouli biela

Pohovka Bouli biela

Do 3 dní u vás
725,45 €

Komody

Skrinky nadväzujú na vlastnosti a dizajn pohoviek a majú zhodné hlavné prvky a podobne riešené prvky. V minimalistickom dizajne sú komody zvyčajne navrhnuté opäť s dôrazom na jednoduché tvary, čisté línie a funkčnosť. 

 1. Jednoduché tvary: Čisté a jednoduché tvary, ako sú obdĺžniky alebo štvorce. Základné geometrické tvary prispievajú k minimalistickému vzhľadu a uľahčujú začlenenie komody do rôznych interiérov.

 2. Neutrálne farby: Obľúbené sú neutrálne tóny, ako napríklad biela, sivá, béžová alebo čierna. Tieto farby sa často používajú v minimalistických komodách, pretože prispievajú k celkovému dojmu jednoduchosti a čistoty.

 3. Čisté línie: Hladké a čisté línie, ktoré zdôrazňujú jednoduchosť dizajnu. Môžu mať napríklad rovné hrany a minimalistické úchyty alebo môžu byť bez ozdôb.

 4. Funkčnosť: Funkčnosť je dôležitým prvkom minimalistického dizajnu. Komody môžu obsahovať skryté úložné priestory alebo úchyty, ktoré nevyčnievajú z povrchu komody, čo prispieva k celkovému minimalistickému vzhľadu.

 5. Kvalitné materiály: Minimalistické komody sú často vyrobené z kvalitných materiálov, ako je drevo, sklo alebo kov. Tieto materiály dodávajú komode luxusný vzhľad a zároveň sú odolné a majú dlhú životnosť.


Produkty z článku

Komoda Selene 2 50 cm bílá mat/lesk

Komoda Selene 2 50 cm bílá mat/lesk

V stredu 24.4. u vás
125,69 €
Komoda Megy 145 cm Chinchilla šedá/lesklá šedá
Zľava 5 %

Komoda Megy 145 cm Chinchilla šedá/lesklá šedá

V stredu 24.4. u vás
229,76 € 218,27 €
Komoda Stella 90 cm lesklá bílá
Zľava 5 %

Komoda Stella 90 cm lesklá bílá

V stredu 24.4. u vás
190,39 € 180,86 €
Komoda Livo KM100 biela

Komoda Livo KM100 biela

Do 7-14 dní u vás
173,69 €
Komoda Dallas bílá

Komoda Dallas bílá

Do 7-14 dní u vás
199,80 €

Stoličky

Stoličky sú opäť navrhnuté tak, aby odrážali jednoduchosť, čisté línie a funkčnosť. 

 1. Jednoduchý dizajn: Uprednostňujú sa minimálne dekorácie, geometrické tvary, ako sú štvorce alebo obdĺžniky, ktoré zdôrazňujú minimalistický charakter.

 2. Čisté línie: Rovné a hladké línie, ktoré prispievajú k celkovému dojmu jednoduchosti a čistoty. Nepotrebné krivky a detaily sú minimalizované.

 3. Neutrálne farby: Obľúbené sú neutrálne farby, ako napríklad biela, čierna, sivá alebo prírodné odtiene dreva. Tieto farby sa hodia do minimalistického prostredia a uľahčujú začlenenie stoličky do rôznych interiérov.

 4. Kvalitné materiály: Kvalitné materiály ako drevo, kov, plast alebo ich kombinácia. Tieto materiály prispievajú k celkovému dojmu elegancie a odolnosti.

 5. Funkčnosť: Dôraz na funkčnosť a pohodlie. Dôležité je pohodlné sedadlo a ergonomický tvar, pričom sa eliminujú nadbytočné prvky.

 6. Modulárny a flexibilný dizajn: Umožňuje jednoduché prispôsobenie a kombináciu s iným nábytkom. Tento aspekt prispieva k variabilite a funkčnosti stoličky.


Produkty z článku

Jedálenská stolička Demina tmavo sivá
+2

Jedálenská stolička Demina tmavo sivá

V stredu 24.4. u vás
39,02 €
Jedálenská stolička Christiane krémová

Jedálenská stolička Christiane krémová

Do 7-14 dní u vás
35,88 €
Jedálenská stolička Ida biela

Jedálenská stolička Ida biela

Do 7-14 dní u vás
47,25 €
Jedálenská stolička Demina II biela
+2

Jedálenská stolička Demina II biela

Do 3-4 týždňov
45,29 €

Ďalšie inšpirácie pre interiér:

Dúfame, že vás tento pohľad na minimalistický dizajn inšpiroval a že sa tešíte na premenu svojho domova na priestor pokoja a harmónie. Nech už si vyberiete akýkoľvek dizajn, bude prejavom vašej jedinečnej osobnosti a vkusu.

Tešíme sa na ďalšie stretnutie na našej dizajnovej ceste, keď sa zameriame na ďalší fascinujúci dizajnový trend!


Produkty nájdete v týchto kategóriách


Zdieľajte článok s priateľmi   Sdílet

Andrea Stujová

Andrea Stujová
autor článku

Jsem máma dvouletého syna a holka z vesnice s veselou duší i povahou, zato však s příjmením, s nímž to mám jako s pravopisnými pravidly – také jasně existují, mají svou podobu, ale málokdo si je pamatuje a píše správně. Díky tomu jsem možná získala svérázný pohled na svět a smysl pro humor, jež se snažím promítat do každodenních situací, práce i písemných záznamů.

Magisterský titul z oboru sociální a masová komunikace jsem uplatňovala více než třináct let v manažerské funkci v reklamní agentuře. Kromě toho jsem se věnovala ještě produkci a v rámci vedlejšího zájmu psaní a copywritingu. V roce 2021 jsem vydala v nakladatelství Pointa svou knižní prvotinu Psaní se nečervená. Nejen o knize vyprávím v prvním a druhém rozhovoru. V současné době spolupracuji s Houseland jako blogerka a Content and product specialist.

Vášnivě ráda čtu, peču, zajímám se o umění a design, uklidňuji se procházkami v přírodě, dobrou kávou a hořkou čokoládou. Do své nejbližší rodiny, kterou miluji, bezpochyby řadím svého jorkšíra a kočku.


Ďalšie zaujímavé články

19. 9. 2023

Japandi - styl, který si vás získá

Jak už sám název napovídá, jedná se o styl kombinující japonský minimalismus se skandinávským smyslem pro estetiku. Ač na první pohled neslučitelné styly, opak je pravdou, neboť výsledkem Japandi je...

7. 1. 2024

Kľúčové trendy 2024

Každý nový rok je nielen o zmene kalendára, ale aj o nových začiatkoch a inšpiráciách. V tomto duchu sme preskúmali svet dizajnu a nábytku a prinášame vám stručný prehľad toho, čo bude horúce a...

13. 1. 2024

Za hranicou času: Retro štýl

Vydajte sa s nami do sveta nespútanej kreativity a nezabudnuteľných epoch! V našom novom seriáli blogov "Za hranicami času" rozpletieme nitky dizajnérskych štýlov.  Každý článok zo série...

Jednoduchá reklamácia

Na vrátenie máte až 60 dní

26 000 produktov

Unikátna a štýlová ponuka

Doprava ZADARMO

Nad 120 € ide doprava na nás

96 % spokojných zákazníkov

Ich recenzie hovorí za všetko